Seaside Highland Games
10/14/2012
Seaside Park, 10 West Harbor Blvd, Ventura, CA, Saugus, Ca

Solo Results

Grade 1 Piping Piobaireachd - 2 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 0677P1 Jeanne E Surdak
2 0562P1 Erin R Thomson


Grade 1 Piping March/Strathspey/Reel - 4 Competitors
Adjudicator: Charles J Lumsden
1 0441P1 Aaron I Scott
2 0677P1 Jeanne E Surdak
3 0562P1 Erin R Thomson


Grade 1 Piping Hornpipe/Jig - 4 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 0562P1 Erin R Thomson
2 0441P1 Aaron I Scott
3 0677P1 Jeanne E Surdak
4 0585P1 David D Armstrong


Grade 2 Piping Piobaireachd - 4 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0896P2 Cameron M Hamnquist
2 0502P2 Kirk T Yslas
3 0963P2 Alexander T Young
4 0901P2 Eric D Bernard


Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel - 8 Competitors
Adjudicator: Charles J Lumsden
1 0896P2 Cameron M Hamnquist
2 0674P2 Martha L Hall
3 0430P2 Evan M MacKay
4 0502P2 Kirk T Yslas
5 0963P2 Alexander T Young
6 Unregistered Unregistered


Grade 2 Piping Hornpipe/Jig - 8 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 0674P2 Martha L Hall
2 0540P2 Rory R Siems
3 Unregistered Unregistered
4 0430P2 Evan M MacKay
5 0502P2 Kirk T Yslas
6 0896P2 Cameron M Hamnquist


Grade 3 Piping Piobaireachd - 9 Competitors
Adjudicator: Charles J Lumsden
1 0217P3 Jonathan I McGregor
2 0843P3 Anya I Glover
3 0304P3 James W Gilmore
4 0534P3 Kyle C Radwanski
5 Expired Expired Member
6 0769P3 James T Hartman


Grade 3 Piping 2/4 March - 15 Competitors
Adjudicator: Charles J Lumsden
1 0843P3 Anya I Glover
2 0534P3 Kyle C Radwanski
3 Expired Expired Member
4 0217P3 Jonathan I McGregor
5 0047P3 Angus MacDonald
6 0644P3 Jake W Worth


Grade 3 Piping Strathspey/Reel - 16 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 Expired Expired Member
2 0843P3 Anya I Glover
3 0650P3 Gary G Scott
4 0534P3 Kyle C Radwanski
5 0142P3 Austin D Sharp
6 0644P3 Jake W Worth


Grade 4 Piping Piobaireachd - Event A - 5 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0805P4 Connor R Hamnquist
2 0778P4 Linda L Robertson
3 0970P4 Aaron N Eighmey
4 Unregistered Unregistered
5 0554P4 Ian F Hamnquist


Grade 4 Piping Piobaireachd - Event B - 5 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0708P4 Ryan Harvey
2 0760P4 John R Tompkins
3 0840P4 David L James
4 0830P4 Cindy A Apodaca
5 0855P4 Anne L Storms


Grade 4 Piping 2/4 March - Event A - 22 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 0854P4 Steve N Busch
2 0558P4 Richard E Strayer
3 0760P4 John R Tompkins
4 Unregistered Unregistered
5 0840P4 David L James
6 0974P4 S Nelson Thompson


Grade 4 Piping 2/4 March - Event B - 9 Competitors
Adjudicator: Charles J Lumsden
1 0168P4 Henry K McCarthy
2 0879P4 Hunter V Fairchild
3 0341P4 Dylan F Chrismer
4 0805P4 Connor R Hamnquist
5 0778P4 Linda L Robertson
6 0734P4 MoonMan Whitehead


Grade 4 Piping Slow March - Event A - 10 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0168P4 Henry K McCarthy
2 0341P4 Dylan F Chrismer
3 0778P4 Linda L Robertson
4 0879P4 Hunter V Fairchild
5 Unregistered Unregistered
6 0970P4 Aaron N Eighmey


Grade 4 Piping Slow March - Event B - 22 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 0854P4 Steve N Busch
2 0558P4 Richard E Strayer
3 0619P4 Lela S Perriello
4 0840P4 David L James
5 0789P4 Nick Pauro
6 0989P4 Chris L Longo


Grade 3 Side Drumming Strathspey/Reel - 2 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0059T3 Zoltan Koncz
2 0050T3 Kathleen A MacTavish


Grade 4 Side Drumming 2/4 March - 3 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0866S4 Madison L Fairchild
2 Unregistered Unregistered
3 0290S4 Shirley A Allen


Grade 2 Tenor Drumming March/Strathspey/Reel - 2 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0803T2 Samantha D Jovanovic
2 0865S4T2 Sharon Gates


Grade 4 Tenor Drumming 2/4 March - 3 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0845T4 Mike E Parsons
2 0994T4 Christi A Bennett
3 0710T4 Linda S Keydeniers


Amateur Bass Drumming March - 3 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0705BA Robert S MacTavish
2 0591BA Richard Wilkins
3 Unregistered Unregistered


Adult Drum Major Drum Major Day 1 - 7 Competitors
Adjudicator: Mickie L Shaw
1 Unregistered Unregistered
2 0622T3DMA Christopher A Cortez
3 Expired Expired Member
4 0137DMA David A Melton
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered


Juvenile Drum Major Drum Major Day 1 - 7 Competitors
Adjudicator: Mickie L Shaw
1 0568DMJ Abelard P Cruz
2 Unregistered Unregistered
3 0752DMJ Andrew J MacTavish
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered

Back to Index