Payson Scottish Festival
7/14/2012
Payson City Park, Payson, UT, Payson, UT

Solo Results

Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel - 2 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0218P2 Megan McDonald
2 0166P2 Myron E Walz


Grade 2 Piping Hornpipe/Jig - 2 Competitors
Adjudicator: Scott MacLeod
1 0218P2 Megan McDonald
2 0166P2 Myron E Walz


Grade 3 Piping 2/4 March - 7 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0594P3 Adam G Hood
2 0326P3 Christopher J Johnson
3 0471P3 Michael S Page
4 0206P3 Robert Patterson


Grade 3 Piping Strathspey/Reel - 6 Competitors
Adjudicator: Scott E MacLeod
1 0297P3 William L Mashburn
2 0206P3 Robert Patterson
3 0326P3 Christopher J Johnson
4 0594P3 Adam G Hood
5 0471P3 Michael S Page
6 0461P3 Jon E Jones


Grade 4 Piping 2/4 March - 16 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0182P4 Caysee L Cox
2 0224P4 Chantel M Allen
3 0468P4 Ted Olson
4 0877P4 Hayden B Norris
5 0117P4 Todd R Brown
6 0549P4 Paul B Brunner II


Grade 4 Piping Slow March - 16 Competitors
Adjudicator: Scott E MacLeod
1 0765P4 Daelen J McCumber
2 0096P4 Cheryl M Hollinger
3 0182P4 Caysee L Cox
4 0042P4 Ryan J Bradley
5 0424P4 Jamie S Rankin
6 0855P4 Anne L Storms


Grade 2 Side Drumming March/Strathspey/Reel - 2 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0098S2 Daniel I Schneider
2 0988S2 Thomas M Biggs


Grade 2 Side Drumming Hornpipe/Jig - 2 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0098S2 Daniel I Schneider
2 0988S2 Thomas M Biggs


Grade 3 Side Drumming 2/4 March - 4 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0462S3 Nicholas B Lawyer
2 0352S3 Janna L Wells
3 0246S3 Scott A Keachie
4 0329S4 Ethan M Balling


Grade 3 Side Drumming 6/8 March - 2 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0246S3 Scott A Keachie
2 0462S3 Nicholas B Lawyer


Grade 4 Side Drumming 2/4 March - 4 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0419S4 Ryan D Smith
2 0111S4 Chadwick S Williams
3 0423S4 Paul S Babcock
4 0210S4 Jeff Cox


Grade 4 Side Drumming 6/8 March - 2 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0419S4 Ryan D Smith
2 0111S4 Chadwick S Williams


Grade 2 Tenor Drumming March/Strathspey/Reel - 3 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0048T2 Kierra Brown
2 0739S4T2 Addison M Rosner
3 0234T2 Jillian R Orr


Grade 2 Tenor Drumming Hornpipe/Jig - 2 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0282T2 Ryan A Hudson
2 0048T2 Kierra Brown


Grade 4 Tenor Drumming 2/4 March - 2 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0293T4BA Tiffani W Brush
2 0012T4 Julie R Buchanan

Back to Index